Czym są olejki ?

Jeśli kiedykolwiek poczułeś zapach róży, jaśminu lub świeżych ziół to już doświadczyłeś aromatycznych właściwości olejków eterycznych – olejki eteryczne, to naturalnie występujące lotne związki aromatyczne. Występują w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Nadają roślinom charakterystyczny zapach, chronią je przed chorobami, drobnoustrojami, szkodnikami i ekstremalnymi warunkami oraz wabią zapylacze.

Te pięknie pachnące substancje były wykorzystywane już od czasów prehistorycznych; początkowo głównie do obrzędów religijnych, jednak szybko dostrzeżono również ich działanie lecznicze. Obecnie olejki cieszą się coraz większą popularnością, prowadzone badania potwierdzają ich wpływ na organizm człowieka, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym/emocjonalnym.

Olejki eteryczne są lotnymi substancjami,  w temperaturze pokojowej szybko zmieniają swój stan ze stałego lub ciekłego na gazowy. Gdy otworzysz buteleczkę z olejkiem, od razu poczujesz zapach. A to dlatego, że fizyczne i chemiczne właściwości lotnych związków aromatycznych z których składają olejki eteryczne, pozwalają im szybko rozprzestrzeniać się w powietrzu i bezpośrednio oddziaływać na receptory węchowe.

Olejki eteryczne składają się z różnych związków chemicznych: aldehydów, alkoholi, estrów, laktonów, ketonów, terpenów i innych związków organicznych. Pozyskuje się je metodą destylacji parą wodną lub tłoczenia na zimno. Trzeba pamiętać, że jedynie naturalne olejki mają właściwości lecznicze a ich złożony skład chemiczny jest niezwykle trudny, jeśli w ogóle możliwy, do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych.

Na skład olejków eterycznych ogromny wpływ ma właściwie wszystko: pora roku i pora dnia zbioru, lokalizacja geograficzna, sposób i czas destylacji. Każdy element ma istotny wpływ na to, czy olejek faktycznie będzie posiadał swoje  właściwości a tym samym czy będzie w pożądany sposób na nas oddziaływał.

Olejki możemy wykorzystywać na wiele sposobów w celu wsparcia naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dostępne są zarówno pojedyncze olejki jak również mieszanki stworzone przez specjalistów z myślą o wywołaniu określonych reakcji emocjonalnych lub złagodzenia konkretnych dolegliwości.

Naturalne olejki są łatwo przyswajalne przez organizm, użyte zgodnie z przeznaczeniem nie mają efektów ubocznych, nie uzależniają. Mają bardzo szerokie spektrum działania i zastosowań. O właściwościach danego olejku i jego przydatności do poszczególnych zastosowań decyduje jego skład chemiczny.

Sposoby pozyskiwania olejków dōTerra

Destylacja z parą wodną

Destylacja z parą wodną jest najbardziej powszechną metodą pozyskiwania związków aromatycznych z roślin. Podczas tego procesu para wodna pod ciśnieniem przenika przez materiał roślinny i powoduje, że olejek uwalnia się z mikroskopijnych woreczków ochronnych. Następnie mieszanka oparów przepływając przez skraplacz chłodzi się i woda oddziela się o olejku. Warstwa olejku eterycznego unosi się na warstwie wody i wtedy olejek jest zbierany.

Ważne jest, by w procesie pozyskiwania olejków odpowiednio dobrać temperaturę pary wodnej oraz dostosować ciśnienie. Temperatura destylacji parowej wynosi od 60 do 100 stopni Celsjusza i jest dobierana w zależności od wymagań poszczególnych roślin.Nawet niewielkie odchylenia temperatury lub ciśnienia mogą spowodować, że olejek się nie uwolni albo uwolni się w zbyt dużej ilości powodując zmianę składu, właściwości czy też mocy.

Tłoczenie

W przeciwieństwie do destylacji parą wodną tłoczenie odbywa się na zimno. W tym procesie olejek jest pozyskiwany dzięki użyciu ciśnienia mechanicznego. DoTERRA wykorzystuje proces tłoczenia przy pozyskiwaniu wszystkich olejków ze skórek cytrusów, tj. olejków z dzikiej pomarańczy, cytryny, limonki, bergamotki i grejpfruta.

Każda roślina jest inna, dlatego też proces pozyskiwania olejków musi być indywidualnie dobrany. Dobór ciśnienia, temperatury i czasu destylacji a także moment i sposób zbioru roślin – to wszystko ma znaczenie.

Nieodpowiedni proces pozyskiwania olejku może zmienić lub zniszczyć te substancje zawarte w roślinie, które są kluczowe dla działania danego olejku. W rezultacie otrzymana substancja nie nadaje się do użytku w celach terapeutycznych. Dlatego też w doTERRA pozyskiwaniem olejków zajmują się doświadczeni specjaliści, którzy pracują zazwyczaj tylko z kilkoma wybranymi gatunkami roślin. Dzięki temu składniki aktywne decydujące o korzyściach terapeutycznych są na odpowiednim poziomie a każda partia danego olejku ma taki sam skład chemiczny, a więc takie same właściwości.

Dlaczego dōTerra ?

Pozyskiwanie dobrej jakości olejków wymaga przede wszystkim rzetelności, jest sztuką w której wykorzystywane są lata doświadczeń i znajomość najnowszych technologii. To właśnie połączenie tego wszystkiego sprawia, że olejki eteryczne dōTERRA są wyjątkowe.

Wybierając dōTERRA wybierasz olejki eteryczne najwyższej jakości. Rośliny wykorzystane do pozyskania olejków eterycznych są zbierane przez doświadczonych plantatorów w miejscach, gdzie rosną. Na czas zbiorów wybierana jest taka pora, która pozwala na jak najpełniejsze zachowanie ich wartości leczniczych.

Każdy olejek firmy dōTERRA jest dokładnie testowany zgodnie z wymogami certyfikatu jakości CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade, czyli atestowanej klasy terapeutycznej) i posiada indywidualny certyfikat, który zawsze możesz sprawdzić.  Stopując najwyższe standardy jakości podczas zbiorów i produkcji olejków dōTERRA dba o czystość, bezpieczeństwo i skuteczność terapeutyczną swoich produktów. Doświadczeni użytkownicy olejków eterycznych doceniają ich jakość już przy pierwszym kontakcie.

Jak używać  olejków dōTerra

Korzystanie z dobrodziejstw olejków eterycznych nie ma skutków ubocznych, jednak, zanim wykorzysta się jakikolwiek olejek, powinno się przede wszystkim zapoznać z jego właściwościami. Jeśli jakiś olejek ma właściwości pobudzające, to osoba już pobudzona nie powinna z niego korzystać.

Ponadto, należy wiedjak-uzywaczieć w jaki sposób najlepiej wykorzystać dany olejek. Dzięki prowadzonym pracom badawczym nad olejkami, wiadomo już które sposoby użycia są najkorzystniejsze i bezpieczne. Olejki dōTERRA można stosować na trzy sposoby: dyfuzując, nakładając na skórę oraz wewnętrznie.

Dyfuzja (rozpylanie)

Poprzez węch możemy bardzo silnie oddziaływać na organizm. Zapachy wpływają nie tylko na emocje ale też na reakcje fizjologiczne. W przypadku rozpylania olejków w dyfuzorze substancje zawarte w olejkach szybko docierają do receptorów węchowych, które poprzez nerw węchowy są bezpośrednio połączone z układem limbicznym. Układ limbiczny jest tą częścią mózgu, która jest odpowiedzialna za takie funkcje jak: węch, emocje, zachowanie i pamięć. Z tego powodu wdychanie olejków eterycznych ma szczególnie silny wpływ.

Niektóre olejki mają działanie pobudzające czy poprawiające nastrój a inne uspokajają. Rozpylanie olejków w dyfuzorze z użyciem chłodnej wody jest bardzo wygodne i tworzy piękny zapach w domu, jednak ten sam efekt można uzyskać poprzez roztarcie olejku w dłoniach, skropienie ubrania czy pościeli.

Użycie na skórę

Stosowanie miejscowe również jest bardzo skuteczną metodą aplikacji olejków eterycznych. Ponieważ olejki eteryczne mają niską masę cząsteczkową i są rozpuszczalne w tłuszczach, łatwo przenikają przez skórę i błyskawicznie dostają się do krwiobiegu.

Podczas nakładania olejków eterycznych na skórę zaleca się użycie oleju bazowego (np. kokosowy, migdałowy itp.) Zastosowanie olejku spowalnia parowanie olejku eterycznego, zwiększa jego wchłanianie a także nawilża skórę.

Ponadto, rozcieńczanie minimalizuje ryzyko podrażnienia skóry. Zaleca się to w przypadku wrażliwej skóry i koniecznie przy użyciu na delikatnej skórze dziecka. Zalecany stosunek rozcieńczenia to zazwyczaj jedna kropla olejku eterycznego na trzy krople oleju nośnikowego (w przypadku dzieci zacznij od 1 kropli na łyżkę).
Zawsze zaleca się stosowanie kilku małych dawek w ciągu dnia zamiast jednej dużej dawki. Najlepiej zacząć od najmniejszej możliwej dawki (1-2 krople). Nakładanie olejku można powtarzać co 4 do 6 godzin. Ponieważ każdy jest inny , ilość użytego olejku i częstotliwość nakładania należy dostosować do indywidualnych potrzeb.

Olejki eteryczne najczęściej nakłada się na: kark, czoło i skronie, klatkę piersiową i brzuch, ręce, nogi, podeszwy stóp.
Miejsca, których należy unikać: niektóre obszary twarzy, jak skóra wokół oczu, oczy i uszy wewnętrzne, skaleczona lub uszkodzona skóra.

Wewnętrznie

Niektóre olejki eteryczne są stosowane od lat jako suplementy diety poprawiające stan naszego zdrowia. Czy wiesz, że gdy posypujesz cynamonem płatki owsiane, popijasz kubek mięty lub dodajesz do spaghetti świeże liście bazylii, w rzeczywistości wykorzystujesz właśnie lotne aromatyczne olejki eteryczne?

Olejki eteryczne jako silnie skoncentrowane substancje nie tylko wspierają zdrowie całego organizmu ale także dodają cudowny aromat do potraw. Użycie wewnętrzne jest w pełni bezpieczne jeśli tylko przestrzegamy zaleceń. Informacja odnośnie do dopuszczenia do użytku wewnętrznego jest umieszczona na każdej buteleczce.

Olejki eteryczne po spożyciu trafiają do przewodu pokarmowego i stąd dostają się bezpośrednio do krwiobiegu a z krwią krążą w całym organizmie. Ponieważ są rozpuszczalne w tłuszczach, z łatwością docierają do każdego organu, w tym do mózgu. Następnie, jak wszystko, co spożywamy, olejki są metabolizowane i wydalane.

Skład olejków eterycznych jest niezwykle złożony, każdy ich składnik posiada inne właściwości biochemiczne, które wpływają na komórki i organy całego ciała. Chociaż nauka nie jest w stanie do końca wyjaśnić te mechanizmy, istnieją badania potwierdzające skuteczność stosowania olejków eterycznych.

Jednak żeby stosowanie olejków przynosiło same korzyści, należy ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania poszczególnych olejków (umieszczone na każdym opakowaniu) i nie przekraczać zalecanych dawek. Pamiętaj, że olejki eteryczne są znacznie silniejsze niż suszone zioła, więc zacznij od bardzo małych ilości (np. zanurz wykałaczkę w olejku i dodaj do żywności).

Jeśli nie znasz jeszcze olejków, zapraszam Cię na spotkania lub mojego bloga na których oprócz dużej dawki wiedzy możesz przekonać się, jak niesamowicie olejki eteryczne pachną, a nawet smakują!

10 podstawowych olejków

CYTRYNA

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwświądowe, ściągające, wybielające, upłynniające śluz, ułatwiające oddychanie, wspomagające trawienie, oczyszczające, przyspieszające metabolizm, pobudzające krążenie krwi, regulujące ciśnienie krwi, poprawiające nastrój, łagodzące stany lękowe, tonizujące, energetyzujące, pobudzające, stymulujące, orzeźwiające, oczyszczające, odkażające powietrze

Wskazania: infekcje dróg oddechowych, przeziębienie, katar, kaszel, osłabienie, opryszczka, wypryski, stany zapalne skóry, przebarwienia, problemy z cerą, cellulit, ukąszenia owadów, zaburzenia trawienia, napięcie nerwowe, lęk, obniżony nastrój, okres menopauzy.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora, MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

LAWENDA

Działalnie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antyseptyczne, antyoksydacyjne, antydepresyjne, uspokajające, łagodzące napięcia i lęki, nasenne, rozluźniające, przeciwbólowe, obniżające ciśnienie krwi, regulujące problemy gastryczne, przyspieszajace gojenie ran i oparzeń, redukujące niedoskonałości skóry, odstraszające owady, w tym wszy.

Wskazania: stany lękowe, niepokój, stres, bezsenność, napięcia nerwowe i przedmiesiączkowe, zaburzenia nerwowe w okresie po- i przekwitania, bóle głowy, reumatyczne i menstruacyjne, menopauza, zaburzenia trawienia, kolki, wzdęcia, nudności, choroba lokomocyjna, osłabienie, przeziębienie, problemy skórne, wypryski, łupież, wypadanie włosów, podrażnienia, ukąszenia, poparzenia w tym słoneczne, zranienia, cellulit.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora, 1-2 kroplami skropić poduszkę; MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

MIĘTA PIEPRZOWA

Działanie: przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe, udrażniające drogi oddechowe i ułatwiające oddychanie, zmniejszające objawy alergii, poprawiające odporność, wspomagające trawienie, przeciwwymiotne, uspokajające, zmniejszające uczucie napięcia i zmęczenia, poprawiające koncentrację, odświeżające, orzeźwiające, energetyzujące, pobudzające, poprawiające nastrój, przeciwświądowe, chłodzące, ściągające, odstraszające owady.

Wskazania: zaburzenia trawienia, biegunka, wzdęcia, nudności, choroba lokomocyjna i morska, osłabienie, brak energii, infekcje dróg oddechowych, przeziębienie, kaszel, katar, problemy z zatokami, podwyższona temperatura, ból głowy, bóle mięśni, bóle menstruacyjne, napięcie nerwowe, zmęczenie, obniżona koncentracja, stany zapalne skóry, podrażnienia, oparzenia, stłuczenia, ukąszenia owadów.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora; MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

DRZEWO HERBACIANE

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, silne przeciwgrzybicze, antyseptyczne, przeciwświądowe, łagodzące podrażnienia, oczyszczające i pielęgnujące skórę oraz paznokcie, zwiększające skuteczność antybakteryjną antybiotyków, podnoszące odporność, odmładzające dla skóry, oczyszczające i odświeżające powietrze, odkażające powierzchnie, uspokajające, odstraszające owady w tym bardzo skutecznie wszy.

Wskazania: stany zapalne skóry, problemy z cerą, wypryski, łuszcząca się skóra, łupież, profilaktyka wszawicy, podrażnienia, zranienia, ukąszenia, opryszczka, infekcje na tle bakteryjnym i grzybiczym (skóry, paznokci, miejsc intymnych), infekcje dróg oddechowych, przeziębienie, problemy z zatokami, obniżona odporność, zdenerwowanie.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora; MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

KADZIDŁOWIEC

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antyseptyczne, przeciwbólowe, uspokajające, relaksujące, poprawiające samopoczucie, zmniejszające lęk i niepokój, łagodzące dolegliwości żołądkowo- jelitowe, wspomagające trawienie, gojące, odmładzające skórę, zmniejszające blizny, przebarwienia i niedoskonałości, ściągające, wzmacniające i napinające skórę, zapobiegające powstawaniu zmarszczek, poprawiająco miejscowo krążenie, wspierające odporność i prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Wskazania: infekcje dróg oddechowych, przeziębienie, katar, kaszel, zalegająca flegma, obniżona odporność, bóle stawów i mięśni, obrzęki, blizny, rozstępy, przebarwienia, wypryski, zaburzenia trawienia, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, dolegliwości menstruacyjne, niepokój, lęk, stres.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora; MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

OREGANO

Działanie: hamujące rozwój bakterii (m.in. gronkowca złocistego, salmonelli, E. coli) i grzybów chorobotwórczych, przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, antyseptyczne, antyoksydacyjne, oczyszczające, wzmacniające odporność, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, wykrztuśne, rozgrzewające, wspomagające trawienie.

Wskazania: obniżona odporność, infekcje dróg oddechowych, problemy z zatokami, przeziębienie, katar, kaszel, infekcje w jamie ustnej, zaburzenia trawienia, wzdęcia, bóle stawów, infekcje grzybicze, pasożyty.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 1- 3 kropli do dyfuzora; MIEJSCOWO: 1-2 kropli koniecznie rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

ZENGAST- trawienie

Działanie: wspomagające trawienie i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, łagodzące dolegliwości żołądkowo-jelitowe, łagodzące dolegliwości związane z niestrawnością i chorobą lokomocyjną, redukujące wzdęcia, zmniejszające uczucie mdłości.

Wskazania: problemy z układem pokarmowym, zaburzenia trawienia, rozstrój żołądka, wzdęcia, biegunka, zaparcia, zatrucia pokarmowe, zgaga, nudności, choroba lokomocyjna, spożywanie ciężkich posiłków.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora; MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

AIR - oddychanie

Działanie: orzeźwiające, odświeżające, chłodzące, ułatwiające oddychanie, oczyszczające drogi oddechowe, łagodzące objawy sezonowych infekcji, zmniejszające dolegliwości ze strony układu oddechowego Na tle alergicznym, wspomagające spokojny sen, uspokajające.

Wskazania: infekcje dróg oddechowych, przeziębienie, katar, kaszel, problemy z zatokami, dolegliwości ze strony układu oddechowego na tle alergicznym, niepokój, lęk.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora; MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym.

On Guard- odporność

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, antyseptyczne, antyoksydacyjne, wzmacniające odporność, ochronne przed infekcjami sezonowymi, wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i krwionośnego, energetyzujące, poprawiające nastrój, oczyszczające powietrze przez eliminowanie w nim patogenów.

Wskazania: infekcje dróg oddechowych, przeziębienie, katar, kaszel, obniżenie odporność, profilaktyka infekcji sezonowych.

Zastosowanie: WDYCHANIE: 3-4 kropli do dyfuzora; MIEJSCOWO: 1-2 kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym, DOUSTNIE: 1 kropla na 250 ml płynu.

DEEP BLUE - na ból

Działanie: kojące, łagodzące dolegliwości bólowe, chłodzące, uśmierzające.

Wskazania: stany zapalne, ból głowy, bóle stawów, bóle kości, bóle mięśni, kontuzje, urazy, stłuczenia, siniaki, nadmierne napięcie mięśni, przeciążenia po intensywnym treningu.

Zastosowanie: TYLKO MIEJSCOWO: kilka kropli rozcieńczonych olejem nośnikowym.

Pin It on Pinterest

Share This